نیاسینامید، راه حلی موثر و بی‌نظیر برای بهبود وضعیت پوست شما است.

با استفاده مداوم از نیاسینامید، روشن‌ترین و زیباترین نسخه پوست خود را داشته باشید.

نیاسینامید

نیاسینامید، یا ویتامین B3، یکی از ویتامین‌های گروه B است که برای حفظ سلامت بدن ضروری است. این ویتامین در ساختن و تجدیدسازی سلول‌ها، تولید انرژی، و عملکرد صحیح سیستم عصبی موثر است.

مزایای نیاسینامید شامل موارد زیر می‌شود:

 • افزایش سطح انرژی: نیاسینامید در فرآیند تجزیه و هضم مواد غذایی به گلوکز نقش دارد و برای تولید انرژی ضروری است.
 • حفظ سلامت پوست: نیاسینامید بهبود عملکرد پوست، کاهش التهاب و علائم پیری پوست مانند چین و چروک دارد. برخی از محصولات مراقبت از پوست شامل نیاسینامید هستند.
 • حفظ سلامت قلب و عروق: نیاسینامید می‌تواند سطح کلسترول بد (LDL) را کاهش داده و سطح کلسترول خوب (HDL) را افزایش دهد، که بهبود سلامت قلب و عروق را ایجاد می‌کند.
 • پیشگیری از بیماری پلی‌کیستیک: مطالعات نشان داده‌اند که نیاسینامید ممکن است در کاهش خطر بروز بیماری پلی‌کیستیک تخمدان در بانوان کمک کند.
 • حمایت از عملکرد مغز: نیاسینامید نقشی در حفظ و بهبود عملکرد مغز و کاهش خطر بروز بیماری‌های مرتبط با مغز و اعصاب مانند آلزایمر و پارکینسون دارد.

نیاسینامید به صورت مکمل در دسترس است و معمولاً بدون نیاز به نسخه پزشکی در داروخانه‌ها قابل تهیه می باشد.


یکی از بخش‌های مهم بدن؛ پوست است و بسیاری از مردم علاقه‌مند به حفظ سلامت و زیبایی پوست خود هستند. در ادامه، به برخی از پرسش‌های متداول درباره استفاده از نیاسینامید برای پوست پاسخ خواهم داد:

چرا باید از نیاسینامید در روتین پوستی خود استفاده کنیم؟

نیاسینامید، راه حلی موثر و بی‌نظیر برای بهبود وضعیت پوست شما است. این ترکیب ویتامینی منحصر به فرد با خواص ضد لک، ضد جوش و ضد پیری پوست، به شما کمک می‌کند تا به پوستی روشن، صاف و جوان‌تر دست یابید. با استفاده مرتب از نیاسینامید، می توانید روشن‌ترین و زیباترین نسخه پوست خود را لمس کنید.
 در ادامه تاثیرات این سرم را روی مشکلات پوستی بررسی می­کنیم:

 • بهبود عملکرد پوست: نیاسینامید می‌تواند بهبود عملکرد پوست را تسهیل کند. این ویتامین می‌تواند به کاهش التهاب پوست کمک کند، میزان تولید چربی را کنترل کند و موجب نرم و لطیف شدن پوست شود.
 • کاهش آکنه: نیاسینامید می تواند ماده ای موثر در درمان آکنه باشد. این ویتامین به کاهش التهاب و قرمزی پوست کمک کرده و می‌تواند به کنترل تولید چربی پوست و پیشگیری از تشکیل آکنه کمک کند.


 • کاهش چین و چروک: نیاسینامید می‌تواند بهبود محسوسی در ظاهر چین و چروک پوست ایجاد کند. این ویتامین می‌تواند خطوط ریز و چروک‌های صورت را کاهش داده و باعث بهبود ترمیم و رفع خشکی پوست شود.


 • تقویت سد دفاعی طبیعی پوست: نیاسینامید می‌تواند عملکرد سد دفاعی طبیعی پوست را تقویت کند. این ویتامین می‌تواند محافظت از پوست در برابر آسیب‌های محیطی مانند تابش UV و آلودگی را افزایش دهد.
 • رطوبت رسانی: نیاسینامید می‌تواند در رطوبت رسانی پوست موثر باشد و پوست را نرم و لطیف کند. این ویتامین می‌تواند آب را در پوست نگه دارد و خشکی را کاهش دهد.
 • کاهش قرمزی پوست و لک های پوستی: نیاسینامید تا حد خوبی می تواند قرمزی پوست و یا رزاسه را درمان کند. نیاسینامید سد محافظتی دفاعی پوست را تقویت می کند و اینگونه به کاهش قرمزی پوست منجر می شود. و همچنین در کاهش لک های پوستی تاثیر خوبی دارد.


آیا نیاسینامید بر روی منافذ باز پوست تاثیر مثبت دارد؟

استفاده از محصولات حاوی نیاسینامید می‌تواند به بهبود و تعادل تولید چربی پوست و کنترل منافذ پوستی کمک کند. منافذ پوستی شامل منافذ باز در سطح پوست می‌باشند که می‌توانند کوچک شوند. افزایش تولید چربی پوست و انسداد منافذ می‌تواند به تشکیل آکنه، جوش و جمع شدگی منافذ منجر شود.

در نتیجه استفاده از محصولات حاوی نیاسینامید می‌تواند به کنترل تولید چربی پوست کمک کند و بهبود آکنه و جمع شدگی منافذ را تسهیل بخشد. نیاسینامید به طور کلی می‌تواند در کنترل التهاب پوست و کاهش انسداد منافذ پوستی مؤثر باشد. به همین دلیل، در صورت داشتن مشکلات مرتبط با منافذ پوستی، می‌توانید از محصولات مراقبت از پوستی که حاوی نیاسینامید هستند استفاده کنید.


چه ترکیباتی را نباید در کنار نیاسینامید استفاده کرد؟

 سرم پوستی حاوی نیاسینامید در کنار برخی ترکیبات ممکن است باعث تداخل و عوارض جانبی شود. در زیر ترکیباتی که بهتر است با سرم پوستی نیاسینامید استفاده نشوند، آمده است:

 • ترکیبات قلیایی: استفاده همزمان از سرم پوستی نیاسینامید و ترکیبات قلیایی مانند اوره، انزیم پاپاین و سدیم بی‌کربنات ممکن است باعث افزایش تحریک و سوزش پوست شود. بنابراین، بهتر است از همزمان استفاده این دو نوع محصول خودداری کنید.
 • ترکیبات اسیدی: استفاده همزمان از سرم پوستی نیاسینامید و ترکیبات اسیدی مانند اسید سالیسیلیک، اسید گلیکولیک و ویتامین C باعث تحریک و حساسیت پوست می‌شود. این ترکیبات با نیاسینامید تداخل دارند و ممکن است عوارض ناخوشایندی مانند تحریک، خشکی و قرمزی پوست ایجاد کنند


نیاسینامید چگونه به پوست کمک می‌کند؟

نیاسینامید می‌تواند بهبود عملکرد پوست را تسهیل کند. این ویتامین می‌تواند در مراقبت و بهبود سلامت پوست کمک کند، به طوری که می‌تواند التهاب را کاهش دهد، میزان تولید روغن پوست را کنترل کند، کاهش چین و چروک و تیرگی پوست را ایجاد کند و باعث نرم و لطیف شدن پوست شود.


چگونه می‌توان از نیاسینامید برای پوست استفاده کرد؟

نیاسینامید معمولاً در برخی از محصولات مراقبت از پوست مانند کرم‌ها، سرم‌ها یا لوسیون‌ها به کار می‌رود. می‌توانید از محصولاتی که حاوی نیاسینامید هستند استفاده کنید و طبق دستورالعمل تولید کننده از آنها بهره ببرید.


آیا نیاسینامید می‌تواند به درمان مشکلات پوستی مانند آکنه کمک کند؟ 

نیاسینامید  در درمان برخی از مشکلات پوستی مانند آکنه مفید است. این ویتامین می‌تواند التهاب را کاهش داده و تولید چربی پوست را کنترل کند که می‌تواند به کاهش آکنه کمک کند.


روش استفاده از نیاسینامید به چه صورت است؟

روش استفاده از نیاسینامید  بستگی به نوع محصولی  دار که شامل این ویتامین است، اما در اکثر موارد، می‌توانید  از دستورالعمل زیر پیروی کنید:

 • محصولات مراقبت از پوست: از کرم‌ها، سرم‌ها، لوسیون‌ها و محصولات دیگری که حاوی نیاسینامید هستند، استفاده کنید. ترتیب استفاده از محصول حاوی نیاسینامید در روتین به نوع آن محصول بستگی دارد.
 • دوز مناسب: رعایت دوز مناسب نیاسینامید مهم است. پیروی از دستورالعمل تولید کننده و توصیه‌های پزشک خود در مورد تعداد بار و مقدار استفاده از نیاسینامید بسیار مهم است.
 • تمیز کردن پوست: قبل از استفاده از محصولات حاوی نیاسینامید، پوست خود را به طور مناسب تمیز کنید. این کار می‌تواند کمک کند تا محصول بهتر جذب شود و به نتایج بهتری برسید.
 • توصیه پزشک: اگر مشکلات خاصی با پوست دارید یا در حال مصرف داروهای دیگر هستید، قبل از استفاده از نیاسینامید، با پزشک خود مشورت کنید. آنها می‌توانند به شما راهنمایی دقیق‌تری بدهند و توصیه‌های مناسب برای استفاده از نیاسینامید در شرایط خاص شما ارائه دهند.

برای استفاده از سرم نیاسینامید، می‌توانید روش زیر را دنبال کنید:

 • تمیز کردن پوست: قبل از استفاده از سرم نیاسینامید، پوست خود را به طور مناسب تمیز کنید. می‌توانید از یک محصول شستشوی لطیف استفاده کنید و با آب گرم پوست خود را بشویید و آن را به طور دقیق خشک کنید.

اگر از سرم نیاسینامید استفاده می کنید:

 • آماده سازی سرم: در صورتی که سرم نیاسینامید جداگانه تهیه کرده‌اید، مطابق دستورالعمل روی بسته‌بندی سرم، آن را آماده کنید. معمولاً باید قبل از استفاده، سرم را باز کرده و به روی پوست آماده شده تخلیه کنید.
 • استفاده از سرم: مقدار کمی سرم را روی صورت خود قرار دهید. می‌توانید آن را با استفاده از انگشتانتان به آرامی و به صورت دایره ای ماساژ دهید، تا سرم به طور مساوی در سطح پوست پخش شود.
 • جذب سرم: بعد از ماساژ سرم بر روی پوست، صبر کنید تا سرم به طور کامل جذب شود. در این فرآیند ممکن است چند دقیقه طول بکشد. در این مدت، اجازه دهید پوستتان سرم را بخوبی جذب کند.
 • مراحل بعدی روتین: پس از جذب سرم، می‌توانید به روتین مراقبتی پوست خود ادامه دهید. ممکن است بهتر باشد برای مراحل بعدی مراقبت از پوست، که شامل استفاده از کرم مرطوب‌کننده یا لوسیون است، مدتی صبر کنید تا سرم به طور کامل جذب شود


عوارض جانبی استفاده از نیاسینامید چیست؟

از نیاسینامید معمولاً به طور کلی ایمن و بدون عوارض جانبی جدی است. با این حال، در برخی موارد ممکن است برخی از عوارض جانبی ظاهر شوند. این عوارض معمولاً نادر و خفیف هستند و شامل موارد زیر می‌شوند:

تحریک و قرمزی: ممکن است برخی از افراد پس از استفاده از نیاسینامید، تحریک و قرمزی پوست را تجربه کنند. این واکنش معمولاً موقتی است و بعد از مدت کوتاهی خود بهبود می‌یابد.

خشکی پوست: مصرف نیاسینامید در برخی افراد ممکن است باعث خشکی پوست شود. این مشکل معمولاً با استفاده از یک مرطوب کننده پوست مطبوع مرتفع می‌شود.

حساسیت: در برخی افراد ممکن است حساسیت به نیاسینامید وجود داشته باشد. اگر تحریک شدید، خارش، سوزش یا تورم پوست را تجربه می‌کنید، باید استفاده را قطع کرده و به پزشک خود مراجعه کنید.

در صورتی که هرگونه عوارض جانبی نامطلوب را تجربه می‌کنید، بهتر است به پزشک خود اطلاع دهید.